Ajaloo ja arheoloogia instituudi infokiri

28. märts 2024

 
 
 

Tule suurele vilistlaste kokkutulekule "Tagasi ülikooli"

18. mail toimub Tartu Ülikooli suur vilistlaste kokkutulek, mis kannab pealkirja „Tagasi ülikooli“ ja kuhu oodatud on kõik ülikoolipere liikmed ja ülikooli sõbrad.

Kokkutuleku päevakava:

10.00–18.00 Tegevus instituutides ja valdkondades. Tutvu meie instituudi kavaga ja liitu ka instituudi Facebooki üritusega;

10.00–17.30 Mõttetalgud Tartu (eel)arvamusfestivali ülikooli laval Kesklinna pargis;

18.30–19.00 Tartu Ülikooli rektor tervitab vilistlasi peahoone ees ja Tartu linnapea Urmas Klaas annab üheks õhtuks võimu üle vilistlastele;

19.00–20.00 Rongkäik;

20.00-04.00 Suur vilistlaste pidu ülikooli spordihoones.

Päevased üritused on tasuta, õhtusele peole saab piletiga. Kuni märtsi lõpuni on müügil piiratud koguses 35-euroseid tärkava Tiksu pileteid. Loe lähemalt siit.

 
 

Vanaaeglased korraldasid Ateenas doktorikooli

11.–15. märtsil toimus Ateenas järjekordne U4/Enlight antiigiteemaline talvekool. Tegu on iga-aastase Antiik-Kreeka ja Roomaga seotud teemasid uurivatele doktorantidele ja nende juhendajatele suunatud ettevõtmisega, mis ühendab Ghenti, Groningeni, Göttingeni, Tartu ja Uppsala ülikoole. Vaata ka kauneid fotosid!

Loe lähemalt
 

Tekstiiliuurijad kandsid kaardile üle 1450 eseme

10.–12. märtsil toimus arheoloogia osakonnas EuroWeb COST projekti raames Digital Atlas Hackathon, mille käigus täiendati Euroopa digitaalset tekstiiliajaloole pühendatud Euroopa kaarti. Ühise loometöö käigus kanti kaardile enam kui 100 uut (leiu)kohta ja üle 1450 eseme.

Loe lähemalt
 
 
 

Piltuudis. Saksa meediakanal külastas võrgupunujaid

„Tavapärane seltskond inimesi koguneb tasapisi Jakobi 2 hoone keldrikorrusele, et igakolmapäevaselt varjevõrke punuda. Väljas on märtsikuiselt jahe, kuid ilm on juba kevadiselt päikseline. Seekord liitub meiega ka 3-liikmeline Saksa meediakanali VDR tiim, kes on leidnud tee Tartusse seoses Euroopa kultuuripealinna tiitlile 2024. aastal.

Karvane mikrofon Mareike käes, kaamera Sebastiani õlal ja Norra kampsunis ringi kõndiv ajakirjanik Linnea tekitavad varjevõrgu seltskonnas suurema elevuse kui tavaliselt, kuid üldiselt on kõik nii nagu ikka…harjumuspärased kolmapäeva õhtud, mis nüüdseks mahuvad juba kahe aasta sisse…. VDR tiim on tulnud dokumenteerima meie tavapärast „tagala“ tegevust."

Pikem tekst ja rohkem pilte humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna Facebooki lehel.  

Tekst ja fotod: Kristel Kajak

 
 
 

Ajalooringi kevadkonverents

ja 78. sünnipäev

Tartu Ülikooli Ajalooring kutsub kõiki tudengeid, õppejõude ja ajaloohuvilisi meie kevadkonverentsile 28. märtsil Rahvusarhiivis Nooras algusega kell 16.00. Üles astuvad ajaloo-, arheoloogia ja kunstiajaloo tudengid oma uurimistöödega bakalaureuseastmest doktorantuurini.

Loe lähemalt
 

Külalisprofessor Mart Kuldkepp esitleb uut raamatut 

28. märtsil kell 16.15 algab Jakobi 2 õppehoone ruumis 114 Londoni Ülikooli Kolledži (UCL) Eesti ja Põhjamaade ajaloo professori, Tartu Ülikooli väliseesti külalisprofessori Mart Kuldkepi monograafia „Põhjamaine Eesti. Rahvusriigi sünd“ esitlus. 

Loe lähemalt
 
 
 

Piltuudis. Arheoloogiatudengid käisid vrakki konserveerimas

Aastasadu maapinnas lebanud laev avanes meile, Tartu Ülikooli tudengitele, oma liivases hiilguses Meremuuseumi kõrvalolevas angaaris. 22. märtsil käisid tudengid arheoloogiliste leidude säilitamise valikkursuse raames Lootsi tänavalt leitud 14. sajandi laevavrakki konserveerimas ja arheoloogilisi leide uudistamas. Tudengitele anti kolm ülesannet: vraki puhastamine liivast, mesilasvaha kandmine lõikekohtadele ja seente eemaldamine puidult. Kõik said kätt proovida. Pärast konserveerimistöid vaatasid tudengid vrakilt tulnud leide, mille seas olid Euroopa vanim kompass, hulk nahkjalatseid ja tekstiilikatkeid.

 

Tekst: Lisett Heero ja Ott Kippar

Foto: Kristel Kajak

 
 
 

Praktika infotund tudengitele toimub 3. aprillil

Kolmapäeval, 3. aprillil kell 16 toimub praktika infotund Jakobi 2-230. Programmijuht Janet Laidla vastab praktikaga seotud küsimustele ja tutvustab praktikavõimalusi. Kuhu, millal ja kuidas minna praktikale? Mis asi on praktikaamps? Kas ja kuidas siduda praktika oma lõputööga?

Instituudi praktika lehele
 

Elo Süld: „Islamism poliitilise jõuna Lähis-Idas“

11. aprillil kell 16.15 toimub Jakobi 2 õppehoone ruumis 114 järjekordne rahvusvahelise ajaloo seminarisarja üritus. Ettekande teeb islamistika lektor ja Aasia keskuse juhataja Elo Süld teemal „Islamism poliitilise jõuna Lähis-Idas“. Oodatud on rahvusvahelistest suhetest huvitatud üliõpilased, õppejõud ja teised.

Loe lähemalt
 
 
 

Piltuudis. Teaduskommunikatsioonist töötajatele, doktorantidele

26. märtsil rääkis Tallinna Ülikooli teaduskommunikatsiooni peaspetsialist, kes on ka Tartu Ülikooli arheoloogia nooremteadur, Silvia-Kristiin Kask töötajatele ja doktorantidele teaduskommunikatsioonist. Silvia jagas antud teemal mitmeid nippe ja rõhutas, mida silmas pidada. Kui näiteks alguses tundub, et teksti juurde pole illustratiivset materjali lisada, siis näita ennast, uurimismaterjali, -protsessi või tee koostööd kunstnikega. Viimase võimalusena saab pöörduda fotopankade poole. Muuhulgas soovitas Silvia tutvuda Tiit Hennoste "Uudise käsiraamatuga", mis aitab mõista ajakirjaniku tööpõhimõtteid.

 

Tekst Silvia ettekande põhjal ja foto: Kätlin Jansons

 
 

Tartu Ülikooli kevadjooksule on oodatud kõik spordisõbrad

Kolmapäeval, 10. aprillil kell 19 antakse start juba teist korda toimuvale Tartu Ülikooli kevadjooksule, kuhu on koos Tartu Ülikooli perega liikuma oodatud nii linnarahvas kui ka spordilembesed teistest kõrgkoolidest.  

5 km distantsi on võimalik läbida nii joostes kui kõndides. NB! 31. märtsini on TÜ perel (töötajad, tudengid, vilistlased) võimalik registreeruda eriti soodsa hinnaga – 6 eurot! Liikuma on oodatud ka kõik pereliikmed ja sõbrad. Tavaosalejale on 31. märtsini pilet hinnaga 12 eurot. Alates 1. aprillist on hind kõigile 18 eurot ja ürituse päeval 25 eurot.

Loe pikemat uudist siit.

Täpsem info ja registreerumine: sport.ut.ee/kevadjooks/

Liitu ka Facebooki üritusega.

 
 
 

Kuula ja vaata järele

 
 

Mari Tõrv rääkis Terevisioonis meie geenetilisest "koostisest"

Arheoloogia kaasprofessor ning analüütilise ja füüsikalise keemia teadur Mari Tõrv käis reedel külas Terevisioonis, kus ta rääkis eestlaste geneetilisest „koostisest“. Jutuks tuli geneetika peadpööritav metoodiline areng tänu millele püütakse uues teadusprojektis eestlaste geneetilise pärandi kohta rohkem teada saada tõrvanätsude abil. 

Vaata järele
 

Laste saamisest geneetiku

ja ajaloolase vaates

Vikerraadio saates „Teise mätta otsast“ räägivad laste saamise teemal uusaja professor Mati Laur ning genoomika ja reproduktiivgeneetika kaasprofessor Triin Laisk. Mati Laur tutvustab 18. sajandil talupoja ühiskonnas kehtinud norme ja kombeid - leeris käimine, abielu, kosjad - ja karistusi, mis olid ette nähtud vallaslaste saamisel. 

Kuula järele
 
 

Põhjasõda. 1704. aasta ühishauad Tartus

Tartu Ülikooli arheoloogia doktorant Martin Malve räägib Vikerraadio saates "Eesti lugu" kõige suuremast avastatud Põhjasõja-aegsest sõdurite matmispaigast nii Eestis kui ka kogu Baltikumis. See tuli välja 2021. aastal Tartus Supilinnast keskaegse linnamüüri lähedalt.

Kuula järele
 

Arheometallurg kutsub rauda sulatama

Arheometallurg Ragnar Saage jagab unistust, nimelt loodab ta, et mõne aja pärast tärkavad üle Eesti grupid kohalike rauasulatushuvilistega, kes siis vastavalt oma kodukohale proovivad näiteks Virumaa, Viljandimaa või Saaremaa rauamaagist ise rauda sulatada.

Vaata järele
 
 

Kuku raadio "Välismääraja": George Kennani vaadetest

Uusima aja kaasprofessor Kaarel Piirimäe otsustas USA mainekas diplomaatiaajakirjas tõe jalule seada: et ikooniks saanud Nõukogude ja Vene eksperdi George Kennani vaated ei olnud sugugi sellised, nagu oleme seni arvanud. 

Kuula järele
 

Eesti riikliku iseseisvumiseni viinud sündmustest

Tartu Ülikooli tänavuse õppeaasta kevadsemestri väliseesti külalisprofessor on Mart Kuldkepp Londoni Ülikooli Kolledžist, kes räägib Kuku raadio saates "Kuue samba taga" Eesti riikliku iseseisvuseni viinud sündmustes.

Kuula järele
 
 

Keskaegse Liivimaa uurimisest

Kuku raadio saates „Teadus teab“ on külas Tartu Ülikooli keskaja professor Anti Selart, kes räägib keskaegse Liivimaa uurimisest ja sellest, kuivõrd oli Liivimaa integreeritud muu maailmaga.  

Kuula järele
 

Regilaulud ja eestlaste genoom

Kas regilauludel on eestlaste genoomiga ka mingi seos? Sellest ja paljust muust tuleb juttu Kuku raadio saates "Kukkuv õun" Tartu Ülikooli arheogenoomika professori Kristiina Tambetsiga.

Kuula järele
 
 
 
 
 

Meist meedias

 

Airika Harrik, Arheoloog: aeg on uurida hauapanuste kõrval maetud inimest ennast, Novaator, 2. märts 2024.

 

Eesti Noorte Teaduste Akadeemia, Teaduse ja pereelu ühildamine, Sirp, 15. märts 2024.

 

Taavi Minnik, Pidin ka vana Aadu küüditatavate nimekirja panema, aga ei olnud enam ruumi…, Eesti Päevaleht, 25. märts 2024.

 

Meie inimeste artikleid värskes Tunas:

 

Mart Kuldkepp, Riigilipuks ristilipp. Ühest rahvuslikust ambitsioonist aastatel 1919–1922 (lk 30–50), Tuna.

 

Ago Pajur, Sõjapäevaraamat: võitlused Venemaa džunglis (lk 67–98), Tuna.

 

Anu Raudsepp, Ülikoolist Teise maailmasõtta: Väino Veemehe kiri septembrist 1942 (lk 99–103), Tuna.

 

Aivar Kriiska, Tartu 10 000 (lk 126–131), Tuna.

 

Madis Maasing, Liivimaa keskajast ja selle pärandist rahvusülese pilguga (lk 132–137), Tuna.

 
 
 

Lõputööde nõuded, esitamine ja kaitsmised

 

Bakalaureusetööde nõuded, esitamise tähtajad ja kaitsmiste kuupäevad leiad siit.

 

Magistritööde nõuded, esitamise tähtajad ja kaitsmiste kuupäevad leiad siit.

 
 
 

Tulevased üritused

 
 

28. märts kl 16  TÜ Ajalooringi kevadkonverents ja 78. sünnipäeva tähistamine Rahvusarhiivis.

 

28. märts kl 16.15  rahvusvahelise ajaloo seminarisari: Mart Kuldkepi monograafia „Põhjamaine Eesti. Rahvusriigi sünd“ esitlus Jakobi 2-114.

 

1. aprillil kl 16.15 – mõtteloo seminar: Kaarel Piirimäe „Sümpaatia geopoliitika“, Jakobi 2-336.

 

3. aprill kl 16 praktika infotund tudengitele, infotundi viib läbi Janet Laidla, Jakobi 2-230.

 

3. aprillil kl 16.15 ÕES koosolek: Anu Mänd peab ettekande „Mõistatuslikud palverännud ja Püha Veri“, Jakobi 2-224.

 

4. aprill kl 16 Teadusõhtu: Mati Laur Liivimaa talurahva seksuaalkäitumisest 18. sajandil, Rahvusarhiiv.

 

5. aprill kl 10 – Eesti Arheoloogide Liidu ning Tartu Ülikooli digiarheoloogia seminaripäev veebis.

 

8. aprill kl 10 konverents "Out of the Shadows: Unearthing Women’s Stories of the Past" Ülikooli 18. Esinejate hulgas on ka Janet Laidla.

 

10. aprillil kl 19 Tartu Ülikooli kevadjooks. 5 km distantsi on võimalik läbida nii joostes kui kõndides. NB! 31. märtsini on TÜ perel (töötajad, tudengid, vilistlased) võimalik registreeruda eriti soodsa hinnaga – 6 eurot! Liikuma on oodatud ka kõik pereliikmed ja sõbrad. Tavaosalejale on 31. märtsini pilet hinnaga 12 eurot. Alates 1. aprillist on hind kõigile 18 eurot ja ürituse päeval 25 eurot.

 

11. aprill kl 16.15 – rahvusvahelise ajaloo seminarisari: islamistika lektor ja Aasia keskuse juhataja Elo Süld teeb ettekande teemal „Islamism poliitilise jõuna Lähis-Idas“.

 

10.–12. aprillil 2024esimene Eesti humanitaarteaduste aastakonverents „Tulevikuhumanitaaria: kuidas humanitaarteadused kujundavad ühiskonda pöördeliste muutuste ajastul“.

 

3. mail kell 14.15rahvusvahelise ajaloo seminarisari: David Reynoldsi raamatu „Mirrors of Greatness: Churchill and the Leaders Who Shaped Him“ esitlus.

 

16. mail kell 16.15rahvusvahelise ajaloo seminarisari: Kristo Nurmis „Mõõk, meel ja mure: propaganda ideedest 20. sajandil Natsi-Saksamaa, Nõukogude Liidu ja Ameerika Ühendriikide võrdluses“.

 

18. mai 2024Tartu Ülikooli vilistlaste kokkutulekTutvu ka meie instituudi kavaga ja liitu instituudi Facebooki üritusega.

 

30.31. mai 2024  – Tartu arheoloogia kevadpäevad.

 

17. juuni 2024 kl 14humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna bakalaureuseõppe lõpuaktus Tartu Ülikooli peahoone aulas.

 

20. juuni 2024 kl 13 – humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna magistriõppe lõpuaktus Tartu Ülikooli peahoone aulas.

 

Varjevõrkude ja kiivrikatete punumine Jakobi 2-s jätkub igal kolmapäeval kell 16–20.

 
 
 

Koduleht  Kontaktid

Loe varasemaid instituudi infokirju ja/või liitu instituudi infokirjaga siin.